TJOD İstanbul Meslektaşlara Duyuru

Değerli Meslektaşlarım;

Son günlerde TJOD İstanbul şubemizin durumu ile ilgili bir dizi spekülasyonlar yapılmakta ve hatta bu şubemiz gelinen nokta ile ilgili bir olağanüstü genel kurul düzenlemektedir. Bu nedenle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür:

  1. 2 Kasım 2014 tarihinde TJOD Olağan Genel Kurulu yapılmıştır. Bu Genel Kurulda İstanbulda yaşayan bir çok meslektaşımız tarafından Genel Merkezimize yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucu “Üye sayısı 1000’i aşan illerimizin birden fazla şubeyle temsil edilebileceği  ve “İstanbul İlinin TJOD İstanbul Avrupa ve TJOD İstanbul Anadolu isimli iki şubeyle temsil edileceği” kararı alınmış ve gerek Tüzüğümüze gerekse de Dernekler Kanununa uygun bu madde Ankara İl Dernekler Masası tarafından da onaylanarak yürürlüğe girmiştir.
  2. TJOD’nin bildiğiniz üzere 53 ilimizde şubesi vardır ve amacımız her ilde bir TJOD şubesinin olmasıdır. İstanbul yaklaşık 15 milyon kişilik dev bir şehirdir ve şu ana kadar tek bir TJOD şubesi ile temsil edilmekte idi. Buna karşın Tekirdağ 133.000 ; Kırıkkale 274.000 , Siirt ise 313.000 nüfusa sahiptir. Sayılan illerimiz de tek bir TJOD Şubesi ile temsil edilmektedir. Oysa ki ; gerek nüfus yoğunluğu, gerek çalışan meslektaşlarımızın sayıca fazla olması , gerekse de coğrafi konum ve trafik İstanbuldaki meslektaşlarımızın durumunu farklı kılmakta ve eğitim toplantıları başta olmak üzere sunulan hizmetlere ulaşımını kısıtlamaktadır.
  3. Nitekim , sırf yukarıda sunulan nedenlerle , İstanbul gerek devletin verdiği Sağlık ve gerekse de Adalet hizmetleri açısından bölgelere bölünmüştür. Sağlık açısından Kamu Hastaneleri Birliği 6 farklı bölge belirlemiştir. Yine Adalet hizmetleri açısından; Avrupa yakasında Çağlayan Adliyesi ; Anadolu yakasında ise Kartal adliyesi yer almakta ; bu ana adliyelerin dışında bölgesel 4 adliye daha bulunmaktadır. Bu nedenle;ilerleyen dönemlerde İstanbul’da belki de daha fazla TJOD Şubesi bulunması hizmeti kolaylaştıracaktır.
  4. TJOD Genel Kuruluna İstanbul Delegelerinin katılamaması ise;  bu konudan ayrı bir hukuki durumdur ve bugüne kadar yeterince tartışılmıştır. Zaten; TJOD Genel Kurulunun iptali amacıyla Başta TJOD İstanbul şubesi başkanı ve bazı Yönetim Kurulu üyeleri tarafından dava açılmıştır. Mahkemeye intikal etmiş bu konu hakkında daha fazla konuşmayı doğru bulmuyoruz.
  5. İstanbuldaki yeni kurulan TJOD İstanbul Anadolu şubesinin kuruluşu da tamamiyle hukuka uygundur, İstanbul Dernekler masası tarafından onaylanmıştır ve tek amacı bu bölgedeki meslektaşlarımıza daha etkin hizmet vermektir. TJOD Genel Merkezi olarak; ülkemizin dört bir yanında meslektaşlarımıza hizmet amacıyla yeni şubelerin kurulmasını destekliyoruz.
  6. 2 Kasım 2014’te yapılan TJOD Genel Kurulu bitmiş ve geçmişte kalmıştır. Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik bunca sorun varken, geçmişte kalan kısır çekişme ve tartışmalardan uzaklaşmak ve işimize yoğunlaşmak istiyoruz. Bu konuda , başta İstanbul şubemiz olmak üzere herkesten üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini istiyor ve kısır polemiklerden uzak durmak istiyoruz.

İstanbuldaki tüm meslektaşlarımıza saygı ile duyururuz.

Prof. Dr. Cansun Demir

TJOD Yönetim Kurulu Başkanı