Tjod Derneği

basin-aciklamasiTürk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, “Ankara Jinekoloji Derneği” adıyla, 1959 yılında meslektaşlar arasında iletişimi kuvvetlendirip deneyimleri paylaşarak daha bilinçli olarak mesleğe ve topluma yararlı olmak,mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımızın eğitimlerine katkıda bulunmak ve anne ve bebeğin sağlık sorunlarına bağlı yaşam kalitesini arttırmak amacıyla kurulmuştur.

Derneğimizin kurucuları, Dr. Necdet Erenus, Dr. Halik Çıray, Dr. Türkan Akbaşa, Dr. Sami İnal, Dr. Ali Dedekargınoğlu, Dr. Cazip Sümer ve Dr. Nedret Gökok’dur. 1995 yılında başkanlığını Doç.Dr. Oya Gökmen’in yaptığı Ankara Jinekoloji Derneği, İstanbul ve İzmir Jinekoloji Derneklerinin de katılımıyla Türk Jinekoloji Derneği adını, 2004 yılında da Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği adını almıştır.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin halen 51 ilde
(ADANA, ADAPAZARI, ADIYAMAN, AFYON, ANKARA, ANTALYA, AYDIN, BALIKESİR, BATMAN, BURSA, ÇANAKKALE, ÇORUM, DENİZLİ, DİYARBAKIR, DÜZCE, EDİRNE, ELAZIĞ, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, GİRESUN / ORDU, HATAY, ISPARTA, İSTANBUL(Avrupa yakası), İSTANBUL(Anadolu yakası), İZMİR, K.MARAŞ, KARS, KASTAMONU, KAYSERİ, KIRIKKALE, KOCAELİ, KONYA, MALATYA, MANİSA, MARDİN, MERSİN, MUĞLA, NİĞDE, OSMANİYE, RİZE, SAMSUN, SİİRT, SİVAS, Ş.URFA, TEKİRDAĞ, TOKAT, TRABZON, UŞAK, VAN, YOZGAT, ZONGULDAK) şubesi bulunmaktadır.

TJOD, başta kadın üreme sağlığı olmak üzere, dünyada bu amaca yönelik araştırmalardan ve yeniliklerden meslektaşları ve aileleri bilgilendirmek amacıyla konferans, seminer, toplantı gibi incentives faaliyetler düzenlemektedir. TJOD, halkımıza kadın hastalıkları ve doğum konusundaki en son yenilikleri doğru, etik ve kamuoyunu aydınlatıcı şekilde sunmaktadır.

Derneğimiz, mesleki sorunların çözülmesi ve özlük haklarının geliştirilmesiyle birlikte yeni meslektaşların hayata atılırken karşılaştıkları güçlüklere yardımcı olmayı ve özellikle meslek içi eğitimi yurt geneline yaymayı amaç edinmiştir. TJOD Türkiye’de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı yapan ve TJOD üyesi olan tıp doktorlarına yönelik olmak üzere her yıl 5 kişiye “Uzmanlık Sonrası Eğitim Bursu” vermektedir.

Prof. Dr. Bülent TIRAŞ’ın başkanlığını yürütmekte olduğu derneğimizin Türkiye çapında 5000’i aşkın üyesi bulunmaktadır.