TJOD Duyuru

Değerli meslektaşlarım,

TJOD’nin son başarısını sizlerle paylaşmak istiyorum:

Kendisi aslında Kardiyolog olmasına rağmen Sn. Prof. Dr. Canan Karatay gebelikte şeker taraması testlerinin anneye ve bebeğe zarar verdiğini söyleyerek, gündemde kalarak kamuoyunu olumsuz etkilemekteydi.

Kendisini  yazılı olarak uyarmamıza rağmen söylemleri değişmemişti. Bu olaydan hastalar ve Kadın Doğum uzmanları çok olumsuz etkilenmekte idi. Hatta çalıştığı hastanedeki odasının girişine hastalarını ikna edebilmek için benim beyanatımı asan meslektaşlarımızın varlığını da biliyoruz.

Bunun üzerine TJOD olarak kendisi hakkında  hastaların sağlığını olumsuz etkilemesi nedeniyle TC. Savcılığına  suç duyurusunda bulunduk, ayrıca İstanbul Tabip Odasına ve Sağlık Bakanlığı’na şikayette bulunduk.

Bizim başvurumuz üzerine toplanan T.C.Sağlık Bakanlığı Bilim kurulu da:

“Bakanlığın, gebe takip protokollerinde tüm gebelere, 24’üncü ve 28’inci haftalarda gebelikte şeker tarama testini önerdiği dile getirilen açıklamada, gebelikte normal şartlar altında bir kez uygulanan bu testin, anne ve bebeğe herhangi bir zararının ise söz konusu olmadığı kaydedildi.“

“Gebelik diyabeti, zamanında tespit edilemediğinde, anne ve bebekte ciddi, kalıcı hasarlara, telafisi mümkün olmayan sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Gebelikte şeker tarama testinin zararlı olduğuna dair iddianın bilimsel geçerliliği olmayıp Bakanlığımız iddiaların tam aksine gebelikte şeker tarama testini özellikle tavsiye etmektedir.”

Şeklinde görüş beyan etmiştir.

Bakanlığı bu konuda harekete geçiren ve bu  görüşlerin alınması için motive eden TJOD’dir.

Hepinize iyi çalışmalar dilerim. Sevgi ve saygılarımla.

TJOD Yönetim Kurulu adına

Prof.Dr.S.Cansun Demir

TJOD YK Başkanı