Basın Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Adana’da 5.5 aylık hamile olduğu bildirilen Hatice Demet Buzpınar adlı anne adayının hayatını kaybettiği olayı üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.
Hatice Demet Buzpınar’a Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
TJOD olarak bu elim olay ile ilgili bir değerlendirme yapmanın gerekli olduğu kararı ile aşağıdaki bilgileri siz değerli basın mensubu ile paylaşmak istemekteyiz.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi olan ve üniversitenin Balcalı Hastanesi’nde de özel statüde görev yapan Prof. Dr. Cüneyt Evrüke derneğimizin de üyesi olan mesleki olarak kendisini ispat etmiş son derece başarılı bir meslektaşımızdır.
Aldığımız bilgiye göre Prof Dr Evküre,aileye bebeklerden birinin Down sendromu taşıdığını ve bununla ilgili olarak gebeliği devam ettirme veya sonlandırma kararının kendilerine ait olduğunu belirterek yapılacak işlemler ile ilgili olası riskleri anlatmıştır. Zaten bu etik olarak olması gereken ve tıbbi olarak da zorunlu bir bilgilendirmedir .
Bu tür talihsizliklerin ,komplikasyon riski olan vakalarda daima var olduğu gerçeğinin akılda tutulması gerekmektedir.
Tedavisi mümkün olmayan, doğumdan sonra bebeğin ve ailesinin hayatına ağır hasar verecek sakatlıklar hamileliğin 10’uncu haftasından sonra tespit edildiğinde, ailenin isteği doğrultusunda ve tıbbi bir kurul kararıyla gebelik sonlandırılması yasaldır. Yaşanan olay elbette son derece üzüntü vericidir , ailenin üzüntüsünü anlıyor ve acılarını paylaşıyoruz.
Ancak bu ve bu tür olaylarda hekimin hedef haline getirilmeden soğuk kanlı ve sağduyulu yaklaşımın hem toplum hem de biz hekimler için çok daha yararlı olacağı gerçeğinden hareketle siz değerli basın mensuplarından haberi ve gelişmeleri bu bakışla değerlendirmenizi saygılarımızla rica etmekteyiz.
TJOD BAŞKANI
PROF. DR. S. CANSUN DEMİR