TJOD Adana Şubesi Yeni Hizmet Binasına Taşındı

AW000034

Şube başkanlığını Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Evrüke’nin yaptığı Türk Jinekoloji Obstetrik Derneği Adana Şubesi’nin yeni hizmet binasının açılış törenine Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir de katıldı.

20131117AW000034_02

 Törende konuşan Prof. Dr. Demir, Hepatit B’nin hem anneden çocuğa geçebilen hem de cinsel yolla bulaşabilen bir hastalık olduğunu belirterek “Anne adaylarının gebe kalmadan önce Hepatit taşıyıcısı olup olmadıklarını bilinmesi gerekir. Eğer Hepatit taşıyıcısıysa eşinin mutlaka aşılanması, eğer Hepatit taşıyıcısı değilse ve aşılanmamışsa gebelikten önce mutlaka aşılanma süreci bitirilmelidir. Gebe kalan anne adayı, taşıyıcıysa doğumdan sonra da hastalığın bebeğe bulaşmaması için bebeğin mutlaka 48 saat içinde aşılanması gerek” dedi.
Anne adaylarının Hepatit B aşısına kolayca erişebileceklerini belirten Demir, “Sağlık Bakanlığı Hepatit B aşısını ücretsiz yapmaktadır. Kayıtlı oldukları sağlık ocaklarına gittiklerinde Hepatit B için taşıyıcı veya hasta olup olmadıklarını öğrenme şansları var. Eğer aşılanmamışlarsa aşılanabilirler” diye konuştu.