Tıpta Uzmanlık Dernekleri TJOD Önderliğinde Toplanarak “Tam Gün Yasası” ile İlgili Basın Açıklaması Yaptı.

Değerli basın mensubu,

Bildiğiniz gibi toplumda “TAM GÜN YASASI” olarak bilinen torba yasa, TBMM’den geçti. Tam gün çalışma ile hiç bir ilgisi bulunmayan, hekimi neredeyse bir köle haline getiren bu yasa sağlıkta var olan bozuklukları daha da artıracaktır.

Sağlık hizmeti vatandaşın en önemli ve temel yasal haklarının başında yer almaktadır ve son gelişmeler ne yazık ki sadece hekimleri mağdur etmekle kalmayıp vatandaşı da daha kaliteli ve sürekli sağlık hizmetini almaktan mahrum bırakacaktır.

Tıp Fakültelerinde iyice azalan eğitim kalitesi bu yasa ile daha da kötüleşecek, bu sistemde çalışmak istemeyen öğretim üyesi sayısı artacak, sistem içerisindekiler de mutsuz bir çalışma ortamına sürükleneceklerdir. Bunun en önemli ve tehlikeli sonucu ise tıp fakültelerindeki eğitim kalitesinin düşecek olmasıdır. Hekimlik gibi insan hayatını doğrudan etkileyen bir meslekte bu durumun geri dönüşü ve telafisi mümkün olmayan olumsuz sonuçlar doğurması konusunda ciddi endişeler taşımaktayız.

Torba Yasa, birçok açıdan anayasaya aykırılıklar içermekte ve hekimlik uygulamalarını yeni bir kaosa sürüklemektedir. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği olarak bu süreçte bütün gücümüz ve duyarlılığımız ile gelişmeleri takip ettik ve görüşlerimizi kamuoyu ile paylaştık.

Ancak gelinen nokta tek bir uzmanlık derneğinin çabaları ile sonuç alınamayacağını ortaya koymuş bulunmaktadır. Konu ile ilgili olarak diğer tıpta uzmanlık derneklerine yaptığımız çağrılar sonucu bugün torba yasa ile ilgili görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmak üzere Ankara’da bir araya geldik.

Ekteki konu ile ilgili açıklama, basın bülteni ve fotoğrafları değerlendirmeniz ricası ile kolaylıklar diliyoruz.

PROF. DR. S. CANSUN DEMİR
TJOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Toplantı Detayları.

Detaylı bilgi için tıklayınız.
http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/guncel/tr-uzmanlik-dernekleri-tam-gunun-iptali-icin-calisacak-1-11-56128.html

Basında Yansıması

Toplantıdan Fotoğraflar

iha_tud_imgiha_tud_im4iha_tud_img_2