Tam Gün Yasası geri çekilsin

3 Mayis 2009 / Pazar 18:03

Uzmanlık Dernekleri Platformu, Tam Gün Yasasını değerlendirdi.

HABER MERKEZİ- Uzmanlık Dernekleri Platformu sözcüsü Prof. Dr. İsmail Mete İtil, kamuoyunda ”Tam Gün Yasası” olarak bilinen ve kamudaki hekimlerin muayenehane açmasına yasak getiren çalışmanın gündemden kaldırılmasını istediklerini bildirdi.

Tıp alanında faaliyet gösteren 30 derneğin oluşturduğu Uzmanlık Dernekleri Platformu, Hilton otelinde değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantının ardından platform adına basın açıklaması yapan Prof. Dr. İtil, kamuoyunda Tam Gün Yasa Tasarısı olarak bilinen düzenlemenin sadece kamuda çalışan hekimleri değil tüm hekimlerin çalışmasını kısıtlayan bir tasarı olduğunu belirtti. Yasa tasarısının hekim ve hastane seçme özgürlüğünü engelleyen bir nitelik taşıdığını söyleyen İtil, “Çalışma bu haliyle ne halkın ne de hekimlerin yararına”dedi.

Yapılmak istenen düzenlemeyi ”antidemokratik” bulduğunu belirten İtil, bu düzenlemenin yasallaşmasıyla muayenehanelerde çalışan yaklaşık 60 bin kişinin işsiz kalacağını belirtti. Prof. Dr. İtil, düzenlemenin hayata geçmesi durumunda, üniversitelerde çalışan öğretim üyelerinin kayda değer bir bölümünün üniversitelerden ayrılma yolunu seçeceğini, böylece tıp eğitiminin ve uzmanlık eğitiminin de kalitesinde düşmeler olacağı uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığının uyguladığı Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında aldığı kararlar sonucunda devlet hastanelerinde tam gün çalışan hekim sayısında önemli artışlar olduğunu kaydeden İtil, “2003 yılında yüzde 11 olan tam gün çalışan hekim sayısı, 2008 de yüzde 73’e yükselmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın bu yöndeki çalışmasını geliştirmekten vazgeçerek antidemokratik, baskıcı, yasakçı bir uygulamaya geçmesi anlaşılır bir şey değildir.” diyerek düzenlemenin derhal kaldırılmasını istedi.