Sezaryende Hekim Tek Suçlu Değil (Hürriyet)

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sezaryene kısıtlama geleceğini söylemesi üzerine Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği açıklama yaptı.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, sezaryenle doğum oranlarının artışında sadece hekimi suçlu görerek göstergelerin iyileşeceğini sanmanın doğru bir yaklaşım olmadığını bildirdi.

İtil, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın artan sezaryen oranları ile ilgili yaklaşımının doğru olmadığını öne sürdü.

Sezaryenle doğum oranlarının sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada artış gösterdiğini ifade eden İtil, bu oranların Avrupa’da yüzde 20-25, ABD’de yüzde 25, İtalya’da ise yüzde 36 civarında olduğuna dikkati çekti.

Sezaryenle doğum oranlarının artışında pek çok sebep bulunduğunu ifade eden İtil, şunları kaydetti: “Sadece hekimi suçlu olarak görüp onu cezalandırarak sağlık göstergelerinin bir anda iyileşeceğini sanmak doğru bir yaklaşım değildir. Hekimi cezalandırmak yerine, diğer branşlara göre mağdur edilmiş olan kadın doğum hekimlerinin performans ve ücretlendirmelerinde iyileştirmeler yapmak daha doğru bir yoldur. Türkiye’de sezaryen oranları 2001 yılında yüzde 21 iken 2009 yılında yüzde 47 oranlarına gelmiştir. O zaman da aynı uzmanlar görev yapıyordu. Sağlıkta dönüşümle birçok hakkı elinden alınmış ve hala alınmaya çalışılan hekimlerin daha da üzerine gitmek sağlık göstergelerini iyileştirmeyecektir.”