Prof. Dr. Ali BALOĞLU

abaloglu

Konya’nın Akşehir ilçesinde doğmuş ve 1974 yılında Konya Maarif Kolejini bitirdikten sonra,İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1980 yılında mezun olmuştur. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji kliniğinde asistanlığa başlayan ve bir süre sonra buradan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’ne geçen Dr. Baloğlu, 1985 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olmuştur. İzmir 800 yataklı Asker Hastanesi’nde yedek subaylığını tamamladıktan sonra Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Kadın Doğum Kliniği Baş Asistanlığı’na atanmış 1991’de Şef Yardımcısı ve 1998 yılında yapılan ÖSYM- Merkezi Bilim Sınavı sonucu Klinik Şefi olmuştur. 1992 yılında üniversite Doçentliğine yükselmiştir.Mustafa Kemal Üniversitesinde 2009 yılında Profesörlüğe atanmış,Rektör Danışmanlığı ve Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Prof..Dr. Ali Baloğlu Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği İzmir Şubesi kurucu üyesi ve Başkanlığı, TJOD İkinci Başkanlığı ve Yönetim Kurulu üyeliği ayrıca Türk Jinekoloji ve Obstetrik Yeterlilik Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Halen Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği İkinci Başkanı olarak görev yapmakta olan Baloğlu birçok mesleki dernek ve örgütün kurucu ve yönetim kurulları üyeliklerini yapmıştır.İzmir Tabip Odası Onur Kurulu üyeliğine seçilmiş ve TTB merkez konsey delegesi olarak görev yapmıştır.

Prof.Dr.Ali Baloğlu; İngilterede Londra Üniversitesi St’George’s ve Sheffield Üniversitesi Tıp Fakültelerinde 8 ay süreyle değişik alanlarda akademik çalışmalarda bulunmuştur. Birçok ulusal ve uluslararası bilimsel dergide hakemlik görevi yapmaktadır. Ayrıca 2004 yılından günümüze kadar European Board and College of Obstetrics and Gynecology örgütünde ülkemizi Avrupa Birliğinde temsil etmekte ve halen konsey üyeliği görevini sürdürmektedir. EBCOG bünyesinde (SCTR) mezuniyet sonrası sürekli eğitim ve akreditasyon komitesinin sertifiye üyesidir.

Birçok uluslararası kongre bilimsel komitelerinde yer alan , FIGO ve EBCOG Kongrelerinde sunumları ve eserleri olan Dr. Baloğlu son olarak 2016 ve 2017 yıllarında yapılacak olan 24. ve 25. Avrupa Kadın Hastalıkları ve Doğum Kongresinin Yönetsel ve Bilimsel komite üyesi olup aynı zamanda Kongre Eşbaşkanlığına seçilmiştir. International Society of Psychosomatic Obstetrics and Gynecology (ISPOG)” bilimsel kuruluna davet edilmiştir.Mayıs 2012 de Talinn de yapılan seçimde ; 2017 Avrupa Kadın Hastalıkları ve Doğum Kongresinin ülkemize getirilmesinde rol oynamıştır.41 adeti uluslararası hakemli dergilerde olmak üzere 170’in üzerinde yayımlanmış bilimsel makalesi vardır.

Üremeye Yardımcı Teknikler – Tüp Bebek sertifikasına sahip olan ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Yan Dal Uzmanı Prof. Baloğlu, İzmir’de meslek hayatını aktif olarak sürdürmektedir. İngilizce ve İspanyolca bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

İLETİŞİM: