KAMUOYUNA DUYURU – TJOD’den Gaziantep’te görevi başında öldürülen Uzman Dr. Ersin Arslan’la igili açıklama

18.04.2012
TJOD’den Gaziantep’te görevi başında öldürülen  Uzman Dr. Ersin Arslan’la igili açıklama

Önceki gün, Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’ndeki odasında bir hasta yakını tarafından kalbinden bıçaklanarak,  hunharca öldürülen Uzman Dr. Ersin Arslan’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. Sağlık alanında yeni hastaneler, modern binalar, uluslararası standartlardan söz edilirken, sağlık çalışanlarının görevleri başında şiddete uğramaları , hekimlere yönelik hoşgörüsüzlük ve şiddetin gün geçtikçe artış göstermesi, üzerinde önemle durulması gereken konulardır.Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın uygulandığı yıllar boyunca ,sistemin yerleşmesi uğruna hekimler sorumsuz demeçlerle itibarsızlaştırılmış,sağlıkta tüm sorunların çözüldüğü, eğer tanı ve tedavide bir sorun oluşursa bunun sorumlusunun halkın yararına olan politikalara direnen ve mesleğini tam anlamıyla ifa etmeyen hekimler olduğu algısı oluşmuş ve hekime yönelik kin ve nefret toplumda yaygınlaşmıştır Hastalıkların tedavisinde doğal olarak oluşabilecek kötü sonuçları bile hasta yakınlarına anlatmak ve anlayışla karşılamalarını beklemek her geçen gün zorlaşmıştır.

Ülkemizin gelişmiş bir bölgesinde görev yapan genç hekim arkadaşımızın öldürülmesini rastlantısal, kriminal bir olay olarak değerlendirmek mümkün değildir. Belki bu kadar hunharca sonuçlanmayan ama hekimlerin her gün yaşadığı binlerce şiddet  olayı  mevcuttur. Saygın ve itibarlı olması gereken , kutsallığı tarihin ilk çağlarından beri vurgulanan hekimlik mesleğine yönelik şiddetin gün geçtikçe artması  TBMM tarafından ele alınmalı ve bu konuda kısa ve uzun vadeli stratejileri içeren bir program ivedilikle hazırlanmalıdır.En başta yetkili kişilerden başlamak olmak üzere hekimin toplum içerisindeki itibarı iade edilmelidir. Bu konuda duyarsız kalınması, taziye mesajları ile büyümekte olan sorunun gözardı edilmesi , yeni ve önü alınamayacak şiddet eylemlerinin artarak devamına yol açacaktır.

Derin bir üzüntü ve acıyla karşıladığımız bu elim olayda yaşamını yitiren genç meslektaşımız Dr. Ersin Arslan’a Allah’tan rahmet diliyor, ailesine, yakınlarına ve tüm hekim arkadaşlarımıza baş sağlığı diliyoruz.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği ( TJOD )