KAMUOYUNA DUYURU | 15.05.2018

Bir süredir TV da yayınlanmakta olan bir özel kanal dizisinde hem etik hem bilimsel olarak mesleğimizi rencide edici bölümler yayınlanmakta olup bu konuda dizi yapımcılarının uyarılması ve özür dilenmesi ile ilgili yazımızdır.

Özel bir TV kanalında yayınlanmakta olan “Ufak tefek cinayetler” dizisinde baş kahramanlardan biri Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanıdır. Okulunu derece ile bitirdiği ve mesleğinde başarılı ve etik davranışlar sergilediği gösterilmektedir. Ancak daha sonra yanına gelen ve yine okulu derece ile bitirdiği belirtilen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile aralarında geçen bir konuşmada “hala bilimsel araştırmaları devam eden, ne olduğu tam anlatılmayan, kullanımı resmen mümkün olmayan bir tedavi şeklinin gayri yasal olarak bu hekim tarafından hastasına uygulandığı ve hastasının gebe kaldığı ve sonra doğum yaptığı belirtilmektedir. Bu yaptığı TEDAVİNİN (!) yasak olduğunu belirten dizi kahramanının uyarısına “evet ama hastam çok mutlu” ifadesini kullandıktan sonra “bunu sakın kimse duymasın, mesleğimden olurum” uyarısını yapıp, aynı tedaviyi bu sefer çocuk sahibi olma ihtimali olmayan dizi kahramanı meslekdaşına da uygulamayı teklif eder ve sonra da bu ilaç ile meslekdaşını zehirlemeye başlar.

1- Hiç bir meslekdaşımız böyle yasal olmayan bir ilacı hastasına uygulamaz ve bu televizyonda “ama hastam cok mutlu” ifadesi ile teşvik edici olarak sunulamaz.

2- Okulu derece ile bitirdiği belirtilen hiç bir hekim böyle yasa dışı ve etik olmayan uygulamalara kalkışmaz. Böyle bir yaklaşım toplumda “en başarılı insanlar ve bilim adamları yasal olmayan yolları rahatça kullanmaktadır” algısına yol açar ki bu kabul edilemez.

3- Hekimler henüz yasal olmayan ilaçları birbirlerine de uygulamazlar.

4- Hiç bir hekim etik çerçeve dışında davranmaz ve meslekdaşını para-mevki-hırs vs gibi bir sebebi bahane ederek zehirlemeye kalkışmaz ve yapmamıştır.

5- Ne olduğu bilinmeyen bir tedavi ile hastaların gebe kaldığının mesajı verilerek hastalara bir umut kapısı gibi bu yasal olmayan uygulamalar sunulamaz.

Bu konuda derhal bir yasal yaptırım uygulanmalıdır. Bütün hekimlerden ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarından özür dilenmesi, böyle bir uygulamanın olmadığı, hekimlerin birbirlerine karşı düşmanca davranmasının dizi için bile olsa kabul edilemediğinin açıklaması bu kanalda, dizinin yayınlanması esnasında yapılmalı ve özür dilenmelidir.

Gereğini arz ederiz.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği