İlk nakille ilgili ilk sunum TJOD kongresinde

Dünyada ilk kez kadavradan rahim nakli yapan ekibin Kadın Doğumcu üyesi Doç. Dr. Münire Erman Akar dünyadaki ilk bilimsel sunumunu TJOD Ulusal Kongresi’nde yapacak.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nden yapılan açıklamada , rahim nakli yapan ekibin Kadın Doğumcu üyesi, Akdeniz Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münire Erman Akar’ın Türkiye’de yapılan rahim nakli ile ilgili Dünya’da ilk bilimsel sunumun Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin ( TJOD ) 9-13 Mayıs tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek 10.Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde yapılacağını açıkladı.

Prof. Dr. Akar, “Dünya’da bütün akademik çevrelerin merak ettiği bu ilk bilimsel sunumu, Türkiye’de kendi meslektaşlarımızla paylaşmak bizim için de son derece onur verici bir olay” dedi. Prof. Dr. Akar, TJOD Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete itil’le konuyu görüştüklerini ve kongreye tüm transplantasyon ekibinin kongreye davet edildiğini, konunun geniş olarak anlatılacağını belirtti. Rahim naklini gerçekleştiren ekibin Başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan da “Bu ilk sunumu Türkiye’de ,kadın-doğum uzmanlarının Ulusal Kongresi’nde yapacak olmaktan son derece memnunuz” dedi.

TJOD Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil de “8 Ağustos 2011’de Türkiye’de yapılan rahim naklinin ilk kez yine Türkiye’de ve TJOD Kongresi’nde sunulmasından onur duyduğunu belirterek, “ , Kongremize tüm Dünya’daki meslektaşlarımızı davet ediyoruz.Bu bilimsel sunumun ilk kez Türkiye’de yapılacak olması son derece önemlidir. Gelip rahim nakli konusundaki gelişmeleri ilk kez bizim kongremizde izlesinler” dedi.