[Duyuru] Değerli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları,

Değerli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları,Uzun zamandır TJOD yönetimini hedef alan ve hakarete varan yazılar internet ortamında yer almaktadır.

Bu yazıların büyük çoğunluğu tarafsız olmayan (kendisi aynı grupta yer alan bir moderatörce yönetilen Kadın doğum yahoogroupsta ) yayınlanmaktadır.

Bu grupta yer almadığımızdan bu eleştirileri ve hakaretleri arkadaşlarımızın gönderdiği maillerden öğrenmekteyiz.

Bu konuda kendim ve TJOD yönetim kurulu adına bir açıklama yapma gereği duyduk; çünkü cevap vermedikçe haksız olduğumuzun düşünüldüğünü görüyoruz.

Değerli meslektaşlarım TJOD seçimleri delege sistemi ile yapılmaktadır. Bu sistemi getiren biz değiliz ama kendilerinin de itiraf ettiği gibi 3500 üyenin olduğu bir dernekte başka türlü seçim yapmak imkansızdır. Yoğun şekilde eleştirilen delegeli seçim sistemi Türk Tabipler Birliği ve Türk Barolar Birliği tarafından da kullanılmaktadır.

TJOD delegelerinin listesi şube seçimleri tamamlandıktan sonra web sitemizden yayınlanmıştır. Yaklaşık bir aydır günceldir. Bu konuda yapılan eleştirileri esefle kınıyorum.

Değerli meslektaşlarım, yaklaşık 2 yıl önce demokratik bir seçimle 15 kişilik TJOD YK’ dan 13 kişinin bizim listemizden olduğu bir seçim sonucu iş başına geldik. Ama daha göreve başlar başlamaz karşı grubun listesindeki YK Başkan adayı hocamız başta olmak üzere hakarete varan eleştirilere maruz kaldık. Bizim Gezi olaylarında aktif rol almadığımızı bile söylediler. Arkadaşlar TJOD bir meslek derneğidir, siyasi bir parti değildir. TJOD’nin siyaset yapması tüzüğü gereği mümkün değildir. Siyaset yapmak isteyen meslektaşlarımız siyasi partilerde görev alabilirler.

Peki biz bu dönemde neler yaptık:

1-) 11. ve 12. TJOD ulusal kongresini FGOM (Akdeniz Ülkeleri Federasyonu ile birlikte) yaptık. Her 2 kongre de yoğun katılımlı idi ve yaklaşık 1500 kişi ile Türkiye’nin Kadın Hastalıkları ve Doğum alanındaki en büyük kongreleri oldular. Bu kongrelere yaklaşık 380 konuşmacı ve oturum başkanı katıldı. Bu kongrelerde genç arkadaşlarımızın konuşmacı olmasını hep destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Liyakatın esas olmasını isteyen değişim grubu “sen –ben –bizim oğlan” diye tabir edeceğimiz , sadece Çapa-Cerrahpaşa-Amerikan Hastanesi ve 9 Eylül hocalarının konuşmacı olmasını uygun görmektedir . Ama biz TJOD olarak daima Anadolu’nun sesi olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bizlere acımasızca eleştiri yöneltenlere şunu söylemek isterim ki; burada yer alan genç konuşmacı kardeşlerimin hevesi sizin eleştirileriniz karşısında çok daha anlamlı bizler için.

2-) Bölge toplantıları yaptık , bu konuda İstanbul’daki toplantı için eleştirildik ;biz de Ankara’da yapacağımız toplantıyı aylar öncesinden haber vermemize rağmen Ankara Şube Başkanı toplantıya geçerli mazeret öne sürmeksizin katılmadı. Kendisi zaten Ankara seçimlerine de katılmadı veya katılamadı.

3-) Meslektaşlarımızın zor durumlarında daima onların yanında yer aldık. Eleştirseler de yanlarında yer almaya devam edeceğiz.

4-) Son derece başarılı Etik –Hukuk toplantıları yapıldı. (Gaziantep, Adana,Eskişehir,Van ve Antalya’da.)

5-) Meslektaşlarımızın en büyük sorunları olan malpraktis için bir Hukuk bürosu ile anlaşma yapıldı. Bu büro tüm TJOD üyelerine ücretsiz danışmanlık vermektedir. Kongre’de kimlik kartları dağıtıldı. Şubelerin işbirliği ile tüm üyelere kart dağıtılması planlanmaktadır. Böylece dava riski olan ya da sorunu olan tüm meslektaşlarımız ücretsiz danışmanlık alacak eğer dava söz konusu olursa da TJOD üyelerine indirim sağlanacaktır.

6-) Şimdiye kadar 3 olan bina sayımız 4 ‘ e çıktı. Adana’ya bina alındı .  Amacımız tüm şubelerimizin kendi binalarında hizmet vermesidir.

7-) Toplam 3 kez asistan okulu yapıldı. 4.sü 17-19 Ekim’de yapılacaktır. Buraya katılan tüm asistanlar mutludur. Bunun için de eleştiriliyoruz. Tarihi daha önceden belli olan bu asistan okulu için bile eleştiriliyoruz ve haksızlık yapmaya devam ediyorlar.

8 -) Eskiden yalnızca İstanbul üyelerinin elde ettiği ISUOG üyeliğini tüm şubelere ve tüm asistanlara yaygınlaştırdık.

9-) Yurtdışında FIGO (Roma)ve EBCOG (Glasgow) kongresinde TJOD olarak oturumlar yaptık. 2015 de Vancouver’daki FIGO kongresinde oturum yapmamız teklif edildi. Yurtdışında İtalya ve İspanya Jinekoloji derneklerinin kongrelerinde konuşmacı olarak Türkiye’yi temsil ettik.

10-) Yurtdışı burslarımız devam ediyor Edirne’den, Diyarbakır’dan meslektaşlarımız eğer karşımızda aday olan mavi kanlı hocalar yönetimde olsaydı burs alabilecekler miydi?

11-) Web sayfamız yenilendi. Güncellendi. İzlenme oranı arttı. Facebook’ ta yer alıyoruz.

12-) Tam Gün yasası için önce yandal uzmanlık derneklerini topladık, sonra Ankara’da yıllar önce TJOD önderliğinde kurulan ama aktif olmayan Uzmanlık Dernekleri platformunu topladık. Bu platform başta ana muhalefet partisi olmak üzere yoğun kulis ile AYM nin kanunun yürütmesini durdurulmasında aktif rol aldı. Bizi eleştiren hocalarımız muayenehane ve Üniversitede görevlerine devam edebiliyorlarsa ellerini vicdanlarına koymalı ve hakkımızı teslim etmelidir.

13-) Yaklaşık 3000 Kadın Doğum uzmanının katılımı ile Webinar ve kadın sağlığı TV projelerini yaptık ve çok büyük ses getirdi.

TJOD olarak güçlenerek devam ediyoruz.

Arkadaşlar “dökme suyla değirmen dönmez”; tek ortak noktaları mevcut yönetime düşmanlık olan bu arkadaşların bir araya gelmeleri de enteresandır.

Nedense daha önceden TJOD Yönetim Kurulun’da görev alan ama sonradan yollarımızın ayrıldığı hocalarımız değişim platformunda yer almaktadır. Eskinin yenisi nasıl olacaktır merak konusudur

Bu arada Sn. Cemal Posacı’ya telefonda söylediğim halde hala delegelerin gidiş gelişlerini sormaktadır. Bizim ekibimizin YK ‘ a geldiği (bu arada 10 yıl oldu arkadaşların söylediği gibi 12 yıl değil) bu sürede Genel Kurul’lara tüm delegelerin geliş-gidişleri TJOD Genel Merkezi’nce finanse edilmektedir ve yine edilecektir.

Değerli meslektaşlarım 3. TJOD Kongresi’nde Oktay Kadayıfcı hocanın sayesinde verilen konuşmaları yapabilmek için , genç bir yardımcı doçent olarak kendi paramızla otobüsle ( o zamanlar uçaklar çok pahalıydı) gittiğimiz , konaklama vermedikleri için bir ilaç firmasının misafirhanesinde konakladığımız günleri unutmadık ; bu günlere geri dönmek isteyenler varsa yolları açık olsun.

Biz mevcut TJOD Yönetimi olarak her türlü engel ve yıkıcı eleştirilere karşın , genç meslektaşlarımızı ve onların mesleki haklarını savunmaya ve Anadolu’nun sesi olmaya devam edeceğiz.

 Saygılarımla,
Prof. Dr. S. Cansun Demir
TJOD Yönetim Kurulu Başkanı