Dr. Canan Karatay hakkında TTB Yüksek Onur Kurulu kararı

CANAN KARATAY’IN 15 GÜNLÜK MESLEKTEN MEN  CEZASI KESİNLEŞTİ

Prof. Dr. Canan Karatay’ın şeker testleriyle ilgili açıklamaları nedeniyle, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin şikayeti üzerine Türk Tabibiler Birliği tarafından verilen 15 gün meslekten men cezası kesinleşti.  Karatay, 15 gün hekimlik yapamayacak.

TJOD ŞİKAYETÇİ OLDU

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Prof. DR. Canan Karatay’ın “uzmanlık dışı bir konuda tıbbi değerlendirme yapmak, bilimsel olmayan açıklamalarla halk sağlığına zarar vermek, açıklamalarla reklam yapmak, meslektaşlarını zemmedici açıklamalar yapmak, Tıbbi bir konu ile ilgili ihtilafında kendisi ile farklı düşünen hekimlerle etik olmayan bir biçimde tartışma yöntemi kullandığı”  gerekçesiyle 5 Ocak 2015 tarihinde Türk Tabipler Birliğine  şikayette bulundu.

15 GÜN MEN CEZASI ALDI

Şikayeti değerlendiren Türk Tabipler Birliği, Prof. Dr. Canan Karatay’ın iç hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı olarak çalıştığını ve şikayete konu yaptığı açıklamalarla hekimlik Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği,  bilim dışı söz ve tutumlarına, meslektaşlarını zemmetmeye ısrarla devam ettiği ve kusurlu fiili nedeniyle, 06. 10. 2015 tarihinde 15 gün süreyle geçici olarak meslekten men cezası verdi.  Men kararı Karatay’a tebliğ edildi. Bu kez da Karatay, men cezasının kesin ve gerçek olmadığını, kimsenin kendisini meslekten men edemeyeceğini belirterek karara itiraz etti.

SAVCILIK DA KARATA’YI HAKSIZ BULDU

Karatay ayrıca geçen yıl TJOD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Cansun Demir ve üyeleri hakkında men cezası kesinleşmeden derneğin internet sitesinde yayınladıkları ve ceza almış gibi izlenim yarattıkları gerekçesiyle de şikayetçi oldu.  Şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı; “Karatay ile TJOD Başkanı Demir arasındaki tartışma konusunun bilimsel niteliğinden öte halk sağlığını, kamuyu ilgilendiren bir konu olduğu, şikayete konu paylaşımın Karatay’ı küçük düşürme amaçlı olmadığı, kararın kesinleşmeden yayınlanmasının tek başına küçük düşürme unsurunu oluşturmayacağı ve hakaret suçunun unsurlarının da oluşmadığı”  gerekçesiyle Süleyman Cansun Demir ve üyeler hakkında takipsizlik kararı verdi.

KARATAY’IN TÜM İTİRAZLARI RED EDİLDİ

Bu sırada Karatay’ın itirazını inceleyen Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu,  Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği,  bilim dışı söz ve tutumlarına, meslektaşlarını zemmetmeye ısrarla devam ettiği ve kusurlu fiili nedeniyle, 06. 10. 2015 tarihinde verilen 15 gün süreyle geçici olarak meslekten men cezasının hukuka uygun olduğunu belirterek, kararı kesinleştirdi.  Karatay, 15 gün hekimlik yapamayacak.