Dernek Başkanımız Prof. Dr. Cansun Demir, Sn. Dr. Sare Davutoğlu ile Görüştü

Anne ve bebek beslenmesinin önemini konu alan ve Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı tarafından bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen “Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi” 3-5 Mart tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşti.

Özellikle kadın doğum hekimlerine yönelik artan davalar da göz önüne alınarak, sezaryen oranlarının düşürülmesi için, malpraktis davalarına yönelik bir havuz oluşturulması teklif edildi.

Kongreye katılan Dernek Başkanımız Prof. Dr. Cansun Demir de Kongre’de Dr. Sare Davutoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Prof. Dr. Demir,  Dr. Sare Davutoğlu’nun Kadın Hastalıkları ve  doğum uzmanı olmasının kendileri için şans olduğunu belirtirken,  yüksek sezaryen oranlarını dernek olarak kendilerinin de istemediğini belirtti.

sare_davutoglu_anne

Dr. Sare Davutoğlu’nun himayesinde Sağlık Bakanlığı ile sezaryen oranlarının düşürülmesi için ortak bir çalıştay talebini de ileten Prof. Dr. Demir, Davutoğlu’ndan destek sözü aldıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Cansun Demir, Dr. Sare Davutoğlu’na aşağıdaki önerilerde bulundu;

1. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının düşük performans puanlarının arttırılması gerektiği, emek yoğun bir iş olan normal doğum için devlet hastanelerinde ve SGK anlaşmalı yani devlet hastanesi gibi çalışan  özel hastanelerde performansların artırılmasının önemi,

2. Normal doğum sırasında olası sorunlar için doğum hekimlerine malpraktis davalarından muafiyet sağlanması ya da olası komplikasyonları Sağlık Bakanlığı veya oluşturulacak bir havuz tarafından ödenmesinin hekimlere bir güvence olacağı ve sezaryen oranlarının düşürülmesinde etkili olacağı,

3. Ebeliğin geliştirilip aktif hale getirilmesi,

4. Sigara için Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı başarılı medya programlarını dernek ile işbirliği içerisinde TV programları, filmler vs. ile halkın bilinçlendirilmesi.

cansun_demir6

Kongrede özellikle yüksek sezaryen oranları gündeme gelirken, kongreye katılan kadın doğum uzmanı Dr. Sare Davutoğlu da bir konuşma yaptı.

Bir kadın doğum uzmanının master tezinde, “Kadın doğum hekimlerinin doğuma bakış açıları” konusunu ele aldığını anlatan Sare Davutoğlu, “Biz onda gördük ki hekimler kendileri için öncelikle sezaryeni tercih ediyor. Doğal olarak buna inanıyorlar, bunun doğru olduğuna, bunun daha iyi olduğuna inanıyoruz. Belki aldığımız eğitimin de katkısıyla bu böyle. Belki bunu değiştirme konusunda da bizlerden başlayarak, bu toplantı ve benzeri toplantılar güzel bir başlangıç olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: http://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-hekimlerin-malpraktis-davalari-icin-havuz-olusturulsun-11-681-69294.html