Bilgilendirme Yazısı

Değerli Meslektaşlarım;

Son zamanlarda camiamızdaki bazı gelişmeler ile ilgili size bilgi vermek istiyorum:

  1. Bildiğiniz gibi Sağlık Bakanlığı“Veri 2 “denilen bir bilgisayar programı ile muayenehanelerdeki özel hasta bilgilerinin Bakanlık ile veya onların istedikleri 3. Şahıslarla ile paylaşılması zorunluluğu getirmiş idi. TJOD olarak bu sistemin iptali için dava açtık ve kazandık. Sağlık Bakanlığı da; bu konuyu Danıştay’a götürmüş idi. Geçtiğimiz hafta Danıştay mahkeme kararını onamıştır. Yani TJOD ‘nin haklı olduğunu ve muayenehanelerdeki kişisel bilgilerin paylaşılmasının yasal olmadığıYüksek Yargı tarafından da kabul görmüş ve “Veri 2 “ sistemi iptal edilmiştir.

Değerli meslektaşlarım bu konu ; TJOD’nin mesleğimiz için Yargıda kazandığı bir  başarıdır.  Muayenehaneleri olan meslektaşlarımız için de ciddi bir kazanımdır. Yani ; hastalarımıza ait kişisel özel bilgilerin Bakanlık ya da başkaları ile paylaşılmasının doğru olmadığını Yüksek Yargı da kabul etmiştir.

 

  1. TJOD Genel Sekreteri Sn.ProfDr.Ateş Karateke’nin önderliğinde İstanbul ilinde Sağlık Bakanlığı ile birlikte “Acil Obstetrik kanama ekibi”kurulmuştur. Bu ekip İstanbul’da pek çok annenin kanama nedeniyle kaybını önlemeye yönelik önemli bir adımdır. Aynı zamanda başı sıkışan meslektaşlarımıza karşılıksız bir hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Bu oluşumun ülke çapında yaygınlaşabilmesi için çalışmalarımız sürmektedir.Türkiye’de siz değerli meslektaşlarımızın katkısı ile her ilde Sağlık Müdürlükleri ile bu konuda yetkin ekiplerin kurulması hedeflerimiz arasındadır.

 

  1. Geçtiğimiz hafta ; TMFTP derneği yönetim kurulu’nun kongremizi boykot çağrısı internet ortamında yayınlanmıştır. İlgili Dernek, bu tutumlarına gerekçe olarak ta dernek başkanı Sn.ProfDr.FerideSöylemez’e kongremizde konuşma verilmemesini ileri sürmüştür. Sn.ProfDr.Feride Söylemez camiamızda hepimizin çok sevdiği, saydığı bir hocamızdır. TJOD’nin bu hocamıza  yönelik saygısızca ve kasti bir davranışı bugüne kadar olmamıştır ve olmayacaktır. Kendisi; her zaman camiamızda hakettiği yerde olacaktır ve TJOD kongrelerine değerli katkılarını yapmasından memnuniyet duyarız.

 

  1. TJOD kongrelerinde her yıl 400 civarında meslektaşımız ve hocamız konuşmacı ve oturum başkanı olarak görev almaktadırlar. Yıllardır bilinçli ve ısrarlı bir şekilde genç meslektaşlarımızın önünü açmaya çalışmaktayız. Ne yazık ki; ülkemizde mevcut 1000 civarındaki öğretim üyesinin hepsine her kongrede görev verme olanağımız yoktur. Sosyal Medyadaki çeşitli platformlarda “Görev verilmeyen Öğretim Üyeleri” nin isimlerinin yayınlanması bizleri derinden üzmektedir. Biz; “Görev verilen Öğretim Üyeleri”mizin isimlerini herhangi bir sosyal medya ortamında yayınlamayı doğru bulmuyoruz. Esasen ; kongremizin web sayfasına giren herkes kongrede görev yapacak öğretim üyelerimizin isimlerini bulabilir. Camiamızı bölmeye ve düşman kamplara ayırmaya yönelik bu tür girişimlerden akl-i selim ile uzak durulmasını temenni ediyoruz.

 

  1. Değerli meslektaşlarım; enerjimizi mesleğimiz ve camiamız için biriken sorunlara çevirmeli ve bu uğurda omuz omuza savaş vermeliyiz. İki yıllığına seçilen Yönetim Kurulumuz ; bu amaçla sizler için gece gündüz çalışmakta ve yukarıda örneklerini gördüğünüz kazanımları elde etmektedir. Tüm meslektaşlarımızdan bu konuda bizlere destek olmalarını bekliyoruz.

Değerli meslektaşlarım biz TJOD yönetim kurulu olarak “Laf değil iş üretmeye çalışıyoruz.”

11-15 Mayıs tarihleri arasında “13. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi”nde buluşmak üzere saygılar sunarım.

 

Prof.Dr.S.Cansun Demir

TJOD Yönetim Kurulu Başkanı