Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için can atan ebeveynler, hamileliğin ortasına kadar nefesini tutmak zorunda kalmayabilirler.  Hücresiz DNA testi adı verilen kan testi, Avrupalı ​​doktorlar tarafından yıllardır kullanılmaktadır. Bunun dışında genetik tarama yöntemleri de bebeğin cinsiyetinin erken dönemlerde öğrenilmesine yardımcı olmaktadır. Basit test, annenin kanındaki fetal DNA’yı analiz eder ve erkek ‘Y’ kromozomunun izlerini arar. Testin şaşırtıcı doğruluğunun (bir erkek için 98.8 doğruluk ve bir kız için 94.8 doğruluk) haberi, dün Amerikan Tıp Derneği Dergisinde yayınlanan 57 araştırmanın bir meta-analizinde başlangıçta bildirildi.

Bunun dışında bebeğinizin cinsiyetini ne kadar erken öğrenebileceğiniz, kullanılan ultrason yöntemine bağlıdır.

Standart Ultrason

Ultrason taraması yüksek frekanslı ses dalgalarını uterusa gönderir. Bu ses dalgaları etrafında sıçrar, iç yüzeyle karşılaşırlar, geri dönerler ve bir bilgisayar monitöründe fetüsün bir görüntüsü olarak üretirler. Ultrason görüntüsü fetal gelişimsel anormallikleri, bebeğin ebadı ve büyümesini ve bebeğin cinsiyetini belirlemeye yardımcı olabilir. Çoğu anne, 18-20 haftalık olduğunda ultrasonla bebeğin cinsiyetini öğrenebilir. Bebeğin konumu ve teknisyenin yeteneği bebeğin cinsiyetini belirlemede önemlidir, ancak bu görsel yöntem 20 haftada cinsiyetin saptanmasında yaklaşık yüzde 95 ila yüzde 100 doğrudur. Anne vücut ağırlığı ve fetüsün konumlandırılması, ultrasonografının bebeğinizin cinsiyetini belirleme yeteneğini etkileyebilir.

3D Ultrason

3D ultrason kullanımı, bir bebeğin cinsiyetini geleneksel 2D ultrasonografiden daha erken bile tespit edebilir. İngiliz Radyoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, ilk üç ayında üç boyutlu ultrasonografi uygulanan 150 kadın arasında yüzde 128 veya yüzde 85,3 doğru cinsiyet tahmini aldı. Bu tahminler, 11 ve 14 haftalık haftalar arasında yapıldı ve 3D ultrasonun, ilk üç aylık dönemde bebeğin cinsiyetini belirlemenin etkili bir yolu olabileceğini gösterdi.

Amniyosentez

Amniyosentez, genetik hastalıklar veya doğum kusurları için artmış bir risk veya annenin yaşının ilerlemiş olması gibi tıbbi bir gereksinim olduğunda bir seçenektir. Bu işlem sadece fetüs cinsiyetini belirlemek için yapılmaz. Doktorlar gebeliğin 18-20. haftalarında amniyosentez yaparlar, bu nedenle bebeğinizin cinsiyeti hakkında ultrason prosedürlerinden daha önce bir cevap alamazsınız. Prosedür, amniotik sıvı örnekleri almayı ve hücreleri analiz etmeyi, potansiyel genetik sorunları ve bebeğinizin cinsiyetini belirlemeyi içerir.

Koryonik Villus Örneklemesi (CVS)

Koryonik villüs örneklemesi veya CVS, genetik veya kromozomal bozukluklar açısından yüksek risk altında olan gebeliklerde kullanılan başka bir testtir. CVS genellikle yaklaşık 10 ila 12 hafta arasında yapılır. Doktorunuz küçük bir plasental doku bölgesini çıkarır ve bir oğlan veya kıza sahip olup olmadığınızı belirlemek için kromozomları inceler. Bu işlem serviks veya karın yoluyla giderek yapılabilir.

Preimplantasyon Genetik Testi

Preimplantasyon genetik testi veya PGD’yi kullanarak in vitro fertilizasyon geçiriyorsanız, pozitif bir gebelik testiniz olmasa bile bir oğlan veya kızı olduğunu öğrenebilirsiniz. Birçok tıp uzmanı, hemofili gibi cinsiyete bağlı genetik kusurları önlemek için kullanılmadığı sürece cinsiyet seçimi için PGD kullanımını desteklememektedir. Embriyo rahim içine implante edilmeden önce bir hücrenin embriyodan çıkarılması, bir bebeğin bir erkek veya bir kız olup olmayacağını gösteren kromozomların mikroskopik olarak değerlendirilmesine izin verir. Sadece istenen cinsiyetteki embriyolar implante edilir.