Basın Açıklaması

Elazığ’da 7 aylık hamile olan kadın doğum uzmanı meslektaşımız  Zeynep Doğan Artaş’ın  hasta yakını tarafından darp edilip, karnına tekme atılmasını büyük üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği olarak hepimizin dünyaya gelmemize vesile olan bu dünyada tuttuğumuz ilk elin sahibi kadın doğumculara yapılan bu saldırılar kabul edilemez boyutlara ulaşmıştır.

Hem bir kadın, hem anne adayı hem de kadın doğumcu olan meslektaşımız Zeynep Doğan Artaş’a yapılan saldırının hak ettiği şekilde cezasını bulması bu tür şiddet olaylarını önlemede caydırıcı olacaktır.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Yönetim Kurulu olarak bu konuda savcılarımızı ve diğer yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Hekime yönelik şiddetin maalesef en sık görüldüğü uzmanlar kadın doğum uzmanlarıdır. Bu tür saldırılar kadın doğumluların çalışma şevklerini       kırmakta, mesleğin uygulanabilirliğini zora sokmaktadır.

Hekime yönelik her türlü şiddetin son bulması için daha etkin, etkili ve caydırıcı tedbirlerin alınması gerekliliği ortadadır.

Bu kabul edilemez saldırıyı bir kez daha kınıyor, meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi de yineliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

PROF DR S. CANSUN DEMİR
TJOD BAŞKANI