Amniyosentezi kim yapmalı? – Medimagazin‏

TJOD Genel Sekreteri Prof. Dr. S. Cansun Demir, amniyosentezin invaziv bir işlem olduğunu, bu yüzden en büyük riskin gebelik kaybı olduğunu söyledi

  • ANKARA-Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD), amniyosentezi perinatoloji uzmanlarının ya da amniyosentez konusunda deneyimli kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının yapması gerektiğini bildirdi.

TJOD Genel Sekreteri Prof. Dr. S. Cansun Demir, son zamanlarda amniyosentez sonrası anne kaybı nedeniyle medyada çıkan yayınlar nedeniyle açıklama yaptı. Demir, amniyosentezin bir tanı testi olduğunu belirterek, gebelik sırasında yapılan tarama testlerinde görülen kromozom anomalisi riski nedeniyle, ailede kalıtsal hastalık olması durumlarında veya ileri anne yaşı nedeniyle yapılan bir test olduğuna dikkat çekti.

Amniyosentez işlemini, “Poliklinik şartlarında, ultrasonografi eşliğinde, anne karnı steril olarak hazırlandıktan sonra ince bir iğne ile annenin karnından girilerek fetusun içinde yaşadığı amniotik sıvıdan örnek alınması” olarak tanımlayan Demir, bunun invaziv bir işlem olduğunu ifade etti. Alınan amniotik sıvının gebelik haftasına göre değişmekle birlikte 10-20 ml arasında olduğunu belirten Demir, “Alınan sıvının çoğu bebeğin idrarından olmaktadır ve anne yeterince su içiyorsa 24 saat içerisinde amniotik sıvı eski haline gelmektedir. Alınan sıvı genetik laboratuarına gönderilerek burada ya uzun süreli amniotik hücre kültürü veya kısa süreli (FISH veya PCR) testleri yapılmaktadır. Uzun süreli sonuçlarda hemen tüm kromozom anormallikleri belli olurken, kısa süreli testlerde belirgin anormallikler saptanmaktadır” dedi.
Prof. Dr. Demir, amniyosentezin gebeliğin 15.-20. haftaları arasında yapıldığını, 14 haftadan önceki amniyosentezlerin önerilmediğini kaydetti. Bu dönemde genetik test gerekirse CVS (Koryonik villüs örneklemesi)’nin önerildiğine dikkat çeken Demir, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde de amniyosentezin mümkün olduğunu söyledi.

En büyük risk gebelik kaybı

Prof. Dr. Cansun Demir, şunları dile getirdi:
“Amniyosentez invaziv bir işlemdir bu yüzden en büyük risk gebelik kaybıdır. Gebelik kaybı riski 1/200 ile 1/400 işlem arasında değişmektedir. Deneyimli ellerde risk azalmaktadır. Bunun dışında suların gelmesi, iğne yerinde kızarıklık ve kramplar diğer risklerdir. Amniyosentez sonrasında anne kaybı riski çok nadirdir. Amniyosentezi kim yapmalıdır sorusunun yanıtı ise, perinatoloji uzmanları, eğer yoksa amniyosentez konusunda deneyimli kadın hastalıkları ve doğum uzmanları olmalıdır.”