Kamuoyuna Duyurulur!

Kamuoyuna Duyurulur!

Üzülerek görmekteyiz ki son günlerde hiçbir araştırma yapmadan Doktorları suçlayıcı tarzda yeni bir haber ; hem de ülkemizin önde gelen bir TV kanalının ana haber bülteninde büyük bir popülasyonun izlediği saatte yayınlanmıştır ve de ne yazıktır ki gerçeği yansıtmamaktadır.

Tüm dünyada; aile planlaması amacıyla halk dilinde tüplerin bağlanması denilen cerrahi sterilizasyon kalıcı bir yöntem olarak uygulanmaktadır.  Ancak tüm klasik ve de  modern kaynak kitaplar incelendiğinde bu yöntemin uygulandığı kişilerde  ‰ 0-6 oranında gebelik oluşabileceği belirtilmiştir. 04.11.2019 tarihinde; bir hekim arkadaşımızın hastasına uyguladığı cerrahi sterilizasyon uygulamasını takiben 1,5 yıl sonra gebelik saptaması tamamen bu yayınlarla örtüşmekte olup bu hekimin bir hatası olarak değerlendirilmez.  Ancak hasta ve yakınlarının tüm sağlık personeline acil serviste şiddet uygulamaya kalkması asla kabul edilemez.

Dernek olarak yayın organlarından gerçeği yansıtmayan bu tür haberler öncesi yayına konmadan tarafımıza danışılması için gerek RTÜK gerekse TV kanallarına defaten başvurularda bulunduk bundan sonrada bulunmaya devam edeceğiz.

Hiçbir doğruluk değeri bulunmayan toplumda infiale neden olan bu tür haberler sonucu mağduriyete uğrayan hekimimiz ve de sağlık personelinin haklarını korumak için TV kanalı hakkında suç duyurusunda bulunarak TJOD olarak gerekli girişimleri yapacağız.

Umarız bundan sonra TV kanalları sağlık alanında bu tür karalayıcı haber yapmadan ilgili derneğin konuyla ilgili görüşüne başvurarak oluşabilecek kaoslardan kaçınırlar.

Saygılarımızla

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği